Girdi Hareketleri Kontrolü

 • Yazar: Oleksandr Gryshchenko
 • Sürüm: 1.0
 • NVDA uyumluluğu: 2019.3 ve üstü
 • kararlı sürümü indir

NVDA ve eklentilerde oluşabilecek girdi hareket çakışmalarını bulun ve düzeltin. "Girdi hareketleri", klavye komutlarını, Braille klavyelerinden girilen komutları ve dokunmatik ekran hareketlerini içerir.

Yüklü eklentilerin her biri, mevcut girdi hareketlerini ekleyerek veya değiştirerek NVDA yapılandırmasında değişiklik yapabilir. Bu da Aynı girdi hareketlerinin birkaç işleve atanmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda ise bazı işlevlerin çalışması imkansız hale gelecektir.

Çakışan hareketleri arama

Yenilenen hareketleri bulmak için, NVDA menüsüne gidin, ardından "Araçlar" ve "Girdi Hareketleri Kontrolü" alt menüsüne gidin ve "Yinelenen hareketleri ara..." menü öğesini etkinleştirin.

Sonrasında, NVDA'da kullanılan tüm girdi hareketleri aşağıdaki sırayla kontrol edilecektir:

 1. Genel Komutlar;
 2. Diğer Eklentiler.

Farklı işlevlere atanmış aynı girdi hareketleri algılanırsa, bunların listesi ayrı bir iletişim kutusunda görüntülenecektir.

Seçilen liste öğesi üzerinde Enter tuşuna bastığınızda, ilgili NVDA işlevi seçilecek ve hareketi silebileceğiniz veya yeniden atayabileceğiniz varsayılan "Girdi Hareketleri..." iletişim kutusuna yönlendirileceksiniz.

Not: Bildiğiniz gibi, metin açıklaması olmayan özellikler "Girdi Hareketleri..." iletişim kutusunda görünmez. Bu yüzdden böyle bir öğeyi etkinleştirdiğinizde ilgili uyarı görüntülenecektir.

Açıklaması olmayan hareketler

NVDA yapılandırmanızda bulunan Metin açıklaması olmayan işlevlerle çakışan hareketlerin listesini görüntülemek için, NVDA menüsüne gitmeniz, "Araçlar" / "Girdi Hareketleri Kontrolü" alt menüsüne gidip Açıklaması girilmemiş hareketler... öğesini etkinleştirmeniz gerekir.

Bu tür hareketler varsayılan NVDA "Girdi Hareketleri..." iletişim kutusunda görünmedikleri için ilişkili hareketleri silmek veya yeniden atamak henüz mümkün değildir.

Yardım

Bu yardım sayfasını görüntülemenin bir yolu, NVDA menüsüne gitmek, "Araçlar" "Girdi Hareketleri Kontrolü" alt menüsüne gitmek ve "Yardım"öğesini etkinleştirmektir.

Not: Eklentinin tüm özellikleri NVDA "Girdi Hareketleri" iletişim kutusunda sunulur ve her birine kendi klavye kısayollarınızı atayabilirsiniz.

Katkıda Bulunanlar

Bu eklentiyi geliştirmek, tercüme etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak için çaba gösteren herkese çok minnettarız:

 • Wafiqtaher - Arapça çeviri;
 • Angelo Miguel Abrantes - Portekizce çeviri;
 • Çağrı Doğan - Türkçe çeviri.

Değişiklik listesi

Sürüm 1.0

 • yinelenen girdi hareketleri için arama eklendi;
 • metin açıklaması olmayan yenilenen işlevleri arama eklendi;

Eklenti kaynak kodunun değiştirilmesi

Girdi Hareketleri Kontrolü eklentisinde değişiklik yapmak için bu depoyu (repository) klonlayabilirsiniz.

Üçüncü Taraf bağımlılıkları

Bunlar pip ile kurulabilir:

 • markdown
 • scons
 • python-gettext

Eklentiyi dağıtım için paketlemek için

 1. Bir komut satırı açın, Ve deponun köküne(root) geçin
 2. scons komutunu çalıştırın. Oluşturulan eklenti, herhangi bir hata yoksa mevcut dizine yerleştirilir.