NVDA için Lambda

Bu proje, LAMBDA Yazılımı için bir appModule'dir. Peter Lecky'nin Comenius Üniversitesi'ndeki çalışmalarından ilham almıştır. \n LAMBDA (Braille Cihazı ve Ses Sentezi için Matematiğe Doğrusal Erişim), görme engelli kişilerin bir braille ekranı ve/veya bir konuşma sentezleyici kullanarak matematik okumasına ve yazmasına yardımcı olan bir yazılımdır.\n LAMBDA, bir AB Projesinin sonucudur. LAMBDA hakkında daha fazla bilgi için lütfen https://www.lambdaproject.org/ adresini ziyaret edin. \n Eklentinin mevcut sürümü, İtalyanca ve İspanyolca dilleri için braille tablolarına sahiptir ve arayüzü, NVDA çeviri topluluğu tarafından çevrildiği için NVDA'nın resmi dillerinin çoğunda mevcuttur. İtalyan olmayan bir LAMBDA kullanıcısıysanız ve braille tablosunun kendi dilinize çevrilmesine katkıda bulunmak istiyorsanız, yazarla iletişime geçmekten (aşağıya bakınız) veya proje posta listesine abone olmaktan çekinmeyin.

Lütfen dikkat: Bu eklenti, Alberto Zanella tarafından gönüllü bir etkinlik olarak geliştirilmiştir. Yazar veya katkıda bulunanlar da Lambda yazılımının satışına ve/veya geliştirilmesine dahil değildir. Lambda hakkında daha fazla bilgiye veya nasıl kullanılacağına ilişkin desteğe ihtiyacınız varsa, lütfen yerel distribütörünüzle iletişime geçin. Bu eklentiyi kullanırken veya kurarken herhangi bir zorlukla karşılaşırsanız, lütfen yazarla temas kurun veya Github proje sayfasındaki "Sorunlar" bağlantısını kullanın.\n

Resmi Github Deposu

Eklenti Özellikleri:

Konuşma desteği:

 • iletişim kutuları ve menüler düzgün bir şekilde raporlanır;
 • Lambda matematik motorunu kullanan matematik formülleri için doğal konuşma desteği, yani "bileşik kök 3 ayraç bileşik kök 3 x artı 24, kapa bileşik kök, eksi 3 eşittir 0";
 • Karakter, kelime, satır satır Okuma ve Tümünü söyleme uygulaması;
 • Bir metin bloğu seçildiğinde veya genişletildiğinde (CTRL+B ve SHIFT+CTRL+B kullanarak) bunu belirtme;
 • Standart Windows komutlarını ve Lambda'ya özgü komutları kullanarak metin düzenleyicide hareket ederken bunları söyler;
 • Hem Genişletilmiş hem de Kısa konuşma modları desteklenir (bunu Lambda'daki Araçlar menüsünü kullanarak seçebilirsiniz);
 • yapılandırılmış kip, hesap makinesi ve matris penceresi gibi özel iletişim kutuları artık doğru bir şekilde bildiriliyor ve NVDA, imleci hareket ettirirken veya yeni metin yazıldığında bunu doğru şekilde okuyor;
 • yazarken yineleme Lambda metin işlemcisini kullanır, bu nedenle semboller ve işaretçiler doğru şekilde belirtilir.

Braille desteği:

 • Eklenti (kullanıcı profili dizininin içinde) kurulur ve özel bir braille tablosunu etkinleştirir. Bu tablo farklı diller için farklı olabilir. JAWS (jbt dosyası) için Lambda eklentisindekilerden özel braille tabloları yapılmıştır. Daha sonra semboller ve işaretler aynı nokta desenleri kullanılarak temsil edilir;
 • Eklenti, standart bir braille yapılandırması için bir NVDA profili oluşturur. Bu sayede çıktı, yalnızca Lambda uygulaması etkinken özel braille tablosuna ayarlanır;
 • iletişim kutuları ve menüler braille ile düzgün bir şekilde belirtilir;
 • Editörün içeriği braille'de doğru bir şekilde oluşturulur ve kullanıcı braille kaydırma tuşlarını veya imleç yönlendirme tuşlarını kullanarak hareket edebilir;
 • Eklenti 1.1.0 sürümünden başlayarak, Lambda düzenleyicisindeki metnin görüntülenmesinin iki yolu vardır: "Düz mod" ve "Düz olmayan Mod". "Düz mod" açık olduğunda, NVDA, düzenleyiciden bilgi almak ve şapka konumunu belirlemek için Görüntü Modelini kullanacaktır. Bu, kullanıcının beyaz alanlarda bile ekranda hareket etmesi gerektiğinde özellikle faydalıdır. "Düz Mod" "kapalı" olarak ayarlandığında, NVDA onu almak için Windows API kullandığından braille ekranında metin oluşturma daha kararlıdır. Bununla birlikte, şapka metin satırının sonundaki beyaz boşluklarda hareket ettirildiğinde, kullanıcı tarafından beyaz olmayan bir boşluk eklendiği sürece braille ekranı gerçek imleci takip etmez.

"Düz mod" varsayılan olarak etkindir. NVDA+SHIFT+F tuşlarına basarak "düz modu" açıp kapatabilirsiniz.

Windows'ta (Özel boyutlandırma seçeneği) özel DPI kullanıyorsanız, özellikle 96 dpi'den fazla (%100'den büyük) ekran ayarlarınız varsa Düz Modu devre dışı bırakmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

 • İletişim kutularının yapısı kolaydır, tekrarlanan bilgiler kaldırılmıştır;
 • Seçim, 7 ve 8 noktalar kullanılarak doğru şekilde belirtilecek ve standart Windows komutlarına (SHIFT+OKLAR) veya Lambda'ya özel komutlara (CTRL+B, CTRL+SHIFT+B) basıldığında işaretleme düzgün bir şekilde güncellenecektir.

Before starting to use this addon.

Bu eklenti, "lambda.exe" uygulamasıyla ilişkili "lambda" adlı bir NVDA profili oluşturur. Profil, tüm braille seçeneklerini otomatik olarak ayarlar: özel braille tablosu, odak bağlantısı ve düz mod ayarları.

Sisteminizde aynı ada sahip önceki bir profil varsa, eklenti bunu geçersiz kılmaz ve yapılandırma profilinizi elle ayarlamanız gerekir.

Bu durumu önlemek için, korumak istediğiniz belirli ayarlarınız varsa, "LAMBDA Profil Sihirbazını Geri Döndür"ü kullanabilirsiniz. Bu aracı başlatmanın kısayolu (LAMBDA'ya odaklanıldığında) NVDA+alt+r'dir.

Eklentinin yüklenmesinden sonra "lambda" profilinin eski sürümlerini silmek de kolay bir seçenek olabilir. Bunu yapmak için NVDA menüsünü açın, "Yapılandırma profilleri" menü Öğesini seçin ve ENTER'a basın.

Konfigürasyon profilleri iletişim kutusunda, "lambda" profilini bulabilir ve silebilirsiniz. Profil, Lambda uygulamasının bir sonraki başlatılışında yeniden oluşturulacaktır.

"lambda" profilini silmek, eklenti herhangi bir sorunla karşılaştığında da kolay bir çözüm olacaktır. Örneğin, braille tablosu uygun şekilde ayarlanmamışsa, profili elle yapılandırmak yerine basitçe silebilirsiniz. Lambda editörünü bir sonraki açışınızda eklenti yeni bir tane profil oluşturacaktır.

Lambda editörü her başlatıldığında, bu eklenti "lambda" adında bir profilin var olup olmadığını kontrol eder. yoksa, otomatik olarak aşağıdaki formda bir profil oluşturur:

filename : userData\profiles\lambda.ini :

[braille]
  readByParagraph = False
  tetherTo = focus
  translationTable = path-to-the-addon-brailleTable-dir\tableName

[lambda]
  brailleFlatMode = True

konum :

 • path-to-the-addon-brailleTable-dir : eklenti dizininin mutlak yolu + "\brailleTables"
 • tableName : etkin NVDA diline bağlıdır. Şu anda yalnızca italyanca ve İspanyolca braille tabloları, sırasıyla "lambda-ita.utb" ve "lambda-esp.utb" mevcuttur.

Eklenti Klavye Kısayolları:

 • NVDA+Shift+f: Braille düz kipini açar veya kapatır;
 • NVDA+alt+r: "LAMBDA Profil Sihirbazını Geri Döndür"ü açar;
 • NVDA+d: satırları çoğaltır (kontrol+d'nin yerine bunu kullanın).

Bilinen Sorunlar:

LAMBDA'da bulunan bir hata nedeniyle eklenti, boşlukları bildiren ekstra bir mantık sağlar. Bu mantık aşağıdaki durumlarda başarısız olabilir:

 • Metne "boşluk", "spazio" "Espacio" vb. sözcükler eklendiğinde, bunlar NVDA tarafından yerel NVDA dil çevirisi olarak bildirilebilir.
 • LAMBDA konuşma motoru tarafından boş satırlar bildirilmez. Kullanıcı bunun yerine "boşluk" kelimesinin çevirisini duyacaktır. Bu, hem boş bir satır hem de yalnızca "boşluk" kelimesini içeren bir satır olabilir.

Yaralı ipuçları:

Bu, eklentiyi daha verimli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacak bir dizi ipucudur.

 • Karakter karakter bildirim: Normalde matematikle çalışırken NVDA'nın yazdığınız şeyleri karakter karakter bildirmesini istersiniz. Bunu yapmak için birkaç basit adım vardır: LAMBDA'nın penceresine veya varyantlarından birine odaklandığınızdan emin olun (örneğin altı nokta gösterimi); NVDA+2'ye (numara sırasındaki iki) basın veya NVDA menüsü>Tercihler>Klavye ayarları'na gidin ve Yazılan karakterleri seslendir kutusunu işaretleyin; LAMBDA>Seçenekler>Ses parametreleri'ne gidin ve "yinele" onay kutusunun AÇIK olduğundan emin olun, aksi takdirde NVDA siz yazarken konuşma motorundan hiçbir şey almaz. Ve bittiğinde, NVDA yazılan karakterleri söyleyecektir, ama kaygılanmayın , sadece LAMBDA'da veya onun özel pencerelerinde, bu ayar geçerli olacaktır diğer uygulamaların ayarları olduğu gibi kalacaktır.

Eklenti ileti grubu:

Hataları, önerileri bildirmek veya katkıda bulunmak istiyorsanız Addon Grubuna (İngilizcedir), abone olabilirsiniz. abone olmak için şu web sitesini kullanın: https://groups.io/g/lambda-nvda.

Logu değiştir

Aşağıda, farklı eklenti sürümleri arasındaki değişikliklerin bir listesi bulunmaktadır. Sürüm numarasının yanında, parantezler arasında geliştirme durumu bulunur. Mevcut geliştirme sürümü, kararlı olarak işaretlenene veya aday olarak atılana kadar değişebileceğinden dahil edilmemiştir.

Sürüm 1.3.0 (kararlı)

 • NVDA'nın daha yeni sürümü için destek (Python 3 Desteği)
 • Boş bir satırda satır çoğalt komutu NVDA+d'ye basıldığında pano içeriğinin yapıştırılmasına neden olan bir sorun çözüldü. Şimdi NVDA+d'ye bastığınızda ve boş bir satırda olduğunuzda, beklendiği gibi yeni bir boş satır görünür.

Sürüm 1.2.2 (kararlı)

 • WX Python sürüm 4 ile uyumluluk (NVDA 2018.3 ile gelmiştir). wx.NewId() uyarısı artık ayıklama kayıtlarında gösterilmemektedir.
 • iletişim kutularının görünümünü geliştirmek için grafik arayüzlü yardım uygulandı.
 • Yeni diller. Çeviriler güncellendi.

Sürüm 1.2.1a (kararlı)

Bu güncellemenin uzun vadeli bir destek sürümü olması amaçlanmıştır. Bu, en azından Haziran 2018'e kadar bunun kadar kararlı bir sürüm yayınlanmayacağı anlamına gelmektedir. Öğrencilere üst düzey istikrar sağlamak ve akademik yıl boyunca değişiklikleri en aza indirmek için yapılmıştır.

 • Yeni diller. Çeviriler güncellendi.

Sürüm 1.2.1 (kararlı)

 • NVDA 2017.3'ün braille'i yönetmek için kullandığı yöntemle uyumluluk eklendi. Geriye dönük uyumluluk korundu.
 • birçok braille sorunu düzeltildi.

Sürüm 1.2.0 (geliştirme)

1.2.1 sürümü önemli düzeltmeler içerdiğinden bu sürüm kararlı olarak yayınlanmadı.

 • Yeni yerel ayarlar. Güncellenmiş yerelleştirmeler.

Sürüm 1.1.8 (kararlı)

 • İlk kararlı sürüm.