Numpad Nav Mode

Numpad Nav Mode to dodatek NVDA, który umożliwia łatwe przełączanie klawiatury numerycznej między kontrolkami nawigacji NVDA a kontrolkami nawigacji systemu Windows innymi niż czytnik ekranu.

Normalne funkcje klawiatury numerycznej komputera, z wyłączonym numlockiem, to: page up, page down, home, end, czterokierunkowe strzałek i delete. Ale NVDA całkowicie przejmuje klawiaturę numeryczną, aby zapewnić recenzji, sterowanie myszą i kontrolki nawigacji po obiektach. Dotyczy to nawet trybu klawiatury laptopa, który powiela te funkcje na innych niż numeryczne dla tych, którzy nie mają klawiatury numerycznej.

Jednak niektórzy użytkownicy mają klawiaturę numeryczną na swoim laptopie i woleliby używać jej do celów nawigacji w systemie Windows, zwłaszcza że niektóre laptopy nie zapewniają kluczy domowych, końcowych ani innych. W tym właśnie może pomóc ten dodatek. Ponadto niektórzy użytkownicy komputerów stacjonarnych mogą czasami uznać za wygodne używanie klawiatury numerycznej do tych funkcji klawiatury, a nie zwykłych, które ten dodatek umożliwia.

Jak to działa

Po wyłączeniu numlock, bez względu na to, jakiego układu klawiatury używasz, ten dodatek pozwoli Ci nacisnąć Alt + NVDA + NumpadPlus (który zwykle jest długim sekundę po prawej stronie), aby szybko i łatwo przełączać się między normalnymi kontrolkami nawigacji NVDA a klasycznymi kontrolkami nawigacji systemu Windows. Ten można ponownie zamapować w obszarze Gesty wprowadzania w sekcji Wejście.

Zauważ, że ten dodatek nie wyłącza używania wstawiania klawiatury numerycznej jako modyfikatora NVDA, jeśli masz go ustawionego jako taki. Jeśli chcesz tej funkcji, daj mi znać, chociaż możesz ręcznie wyłączyć wstawianie klawiatury numerycznej jako modyfikator w ustawieniach klawiatury NVDA.

Jeśli wolisz, aby NVDA uruchamiało się z domyślnie aktywnym trybem nawigacji systemu Windows, możesz skonfigurować to w konfiguracji NVDA. Przejdź do preferencji NVDA, a następnie ustawień i znajdź panel ustawień trybu Numpad Nav Mode. Tam będziesz mógł zaznaczyć pole wyboru, aby domyślnie włączyć tryb nawigacji systemu Windows po uruchomieniu NVDA. Aby szybko się tam dostać, naciśnij NVDA+N, P, S, a następnie N jeden lub więcej razy, aż usłyszysz "Numpad Nav Mode".

Nowe funkcje

Zachęcam do wysłania e-maila z sugestiami dotyczącymi funkcji lub innymi przypadkami użycia, których tutaj nie wymieniłem, lub po prostu po to, aby dać mi znać, że uważasz dodatek za przydatny!

Inspiracja

Ten dodatek był bezpośrednim wynikiem próśb, które widziałem od użytkowników przez lata, oraz dyskusji na GitHub w #9549. Z podziękowaniami dla @Qchristensen i @feerrenrut.