NumaratörGezinme Modu

Numpad Nav Mode bir NVDA eklentisidir ve klavyenizin sayısal tuş takımını NVDA'nın navigasyon komutları olarak mı yoksa ekran okuyucu ile ilgili olmayan Windows navigasyon komutları olarak mı kullanacağınızı belirleyebilirsiniz.

Numlock kapalıyken PC numaratörünün normal işlevleri şunlardır: önceki sayfa, sonraki sayfa, baş,, son, dört yönlü yön tuşları ve bir silme tuşu. Ancak NVDA, bu tuşları inceleme imleci, fare tıklamaları ve nesne sunucusu navigasyon tuşları olarak kullanır. Bu, numaratörü bulunmayan klavyelerde, masaüstü düzeninde numaratörün kullanıldığı NVDA komutlarının başka tuşlarla gerçekleştirilebilmesi için düzenlenmiş dizüstü klavye düzeni için de geçerlidir. Yani klavye düzeni olarak belirlenen seçenek ne olursa olsun NVDA numaratör tuşlarını kendi komutları için kullanmaya zorlar.

ancak, bazı kullanıcılar dizüstü bilgisayarlarında numaratör tuş takımına sahiptir ve özellikle bazı dizüstü bilgisayarlar baş, son, önceki sayfa, sonraki sayfa gibi tuşlar için numaratör dışında bir tuşa yer vermediklerinden numaratörü Windows standart navigasyon tuşları olarak kullanmayı tercih edebilir. Tabii bu masaüstü klavye kullananlar için de geçerlidir. Bu eklenti de buna olanak tanır.

Nasıl çalışır

Numlock kapalıyken, hangi klavye düzenini kullandığınızdan bağımsız olarak, bu eklenti, NVDA tuşları ve windows standart navigasyon tuşları arasında Alt+NVDA+NumpadPlus'a (genellikle sağda ikinci uzun tuştur) basarak hızlı ve kolay bir şekilde geçiş yapmanıza olanak tanır. Bu hareket, tercihler menüsünden Girdi Hareketleri iletişim kutusunda yeniden atanabilir.

Eklenti numaratör insert tuşunun işlevine müdahale etmez. BU tuşu da NVDA tuşu olarak belirlediyseniz, windows standart navigasyonu modunda da aynı işlev için kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu özelliği istiyorsanız, lütfen bana bildirin, ancak numaratör insert tuşunu NVDA tuşu olarak kullanmak istemiyorsanız halihazırda bunu NVDA ayarları klavye kategorisi altından yapabilirsiniz.

NVDA'nın varsayılan olarak Windows navigasyon modu etkin başlamasını tercih ederseniz, bunu NVDA ayarlarında yapılandırabilirsiniz. NVDA'nın tercihler menüsü, ayarlar iletişim kutusunda Numpad Nav Mode (numaratör navigasyon modu) kategorisini bulun ve NVDA'yı başlattığınızda Windows navigasyon Modunu varsayılan olarak etkinleştir onay kutusunu işaretleyin.

Yeni özellikler

önerilerinizi, veya burada listelemediğim diğer durumları ya da sadece eklentiyi faydalı bulduğunuzu bana bildirmek için bana mail atabilirsiniz.

İlham

Bu eklenti, yıllar boyunca kullanıcılardan gördüğüm isteklerin ve #9549 adresindeki GitHub meselesinin sonucu oldu. @Qchristensen ve @feerrenrut'a teşekkürler.