Fonetik Noktalama İşaretleri

Phonetic punctuation is an NVDA add-on that allows to convert punctuation signs into audio icons. In general, it can also convert any regular expressions into audio icons.

Demo

You can listen to a sample speech output with phonetic punctuation here (10 seconds audio): https://soundcloud.com/user-977282820/nvda-phonetic-punctuation-demo

Kullanım

  1. Noktama düzeyinizin uygun değere ayarlandığından emin olun. Emin değilseniz, "Noktalama düzeyi tümü"nü seçene kadar NVDA+P'ye birkaç kez basın.
  2. Make sure phonetic punctuation is enabled. Press NVDA+Alt+P to enable.
  3. Phonetic punctuation rules can be configured via a dialog box in NVDA preferences menu.
  4. Fonetik noktalama, önceden tanımlanmış bir dizi ses kuralıyla birlikte gelir. Ancak, bunlardan yalnızca birkaçı varsayılan olarak etkindir. Yapılandırma iletişim kutusunda diğer kuralları etkinleştirebilir ve yeni kurallar ekleyebilirsiniz.
  5. Ses kuralları, NVDA kullanıcı yapılandırma dizininde phoneticPunctuationRules.json adlı bir dosyaya kaydedilir.

Desteklenen ses sentezleyicileri

Fonetik noktalama, yeni NVDA konuşma Frameworklere bağlıdır ve bugün (Ekim 2019) itibariyle, tüm ses sentezleyiciler yeni komutlar için uygun desteğe sahip değildir. Bu, fonetik noktalamanın bazı ses sentezleyicilerle düzgün çalışmayabileceği anlamına gelir.

Synthesizers known to work well with Phonetic Punctuation:

  • Microsoft Speech API
  • eSpeak
  • Windows OneCore Voices

Synthesizers known to have problems with PhoneticPunctuation:

  • IBMTTS: Bakınız şu konuya bakınız.
  • RHVoice: Break command is not supported.

Telif hakkı bildirimi

Yerleşik ses simgeleri, T.V. Raman tarafından tasarlanmıştır ve emacspeak'in bir parçasıdır. Daha fazla bilgi için bkz: https://github.com/tvraman/emacspeak/.