WordNav

  • Yazar: Tony Malykh
  • kararlı sürümü indir
  • NVDA 2019.3 veya sonraki bir sürümü gerektirir.

WordNav NVDA eklentisi, NVDA'nın kelime dolaşım özelliğini iyileştirir ve farklı kelime tanımlarına farklı gezinme komutları ekler.

Çoğu metin düzenleyicisi, kelimeler arasında dolaşmak için Control+Sol OK/Sağ Ok tuşlarını destekler. Ancak kelimenin ne olarak tanımlandığı bir programdan diğerine değişiklik gösterebilir. Bu durum özellikle Monako gibi modern web tabanlı metin düzenleyicileri için geçerlidir. NVDA, kelimeleri doğru tanımlayabilmesi için verilen programdaki kelimenin tanımını bilmelidir. NVDA tam tanımı bilmiyorsa, ya kelimeleri atlar, ya da kelimeleri birçok kez tekrar eder. Ayrıca, bazı web tabanlı metin düzenleyicileri, imleci kelimenin başına değil sonuna yerleştirir ve bu da görme engelli kullanıcılar için düzenlemeyi çok daha zor hale getirir. Bu sorunlara çözüm getirebilmek için kelimenin tanımını Notepad++'dan alan ve odaklanan programın kelime tanımını yoksayan, bunun yerine NVDA tarafından satırları sözcüklere ayrıştıran gelişmiş kelime dolaşım komutları oluşturdum. Control +sağ ve Sol ok tuşları kullanılan programa gönderilmez ve böylece konuşma tutarlılığı sağlanır

Önemli: WordNav eklentisinin ilk sürümü daha önce Tony geliştirmeleri eklentisinin bir parçası olduğunu unutmayın. Çakışmaları önlemek için lütfen eski eklentiy kaldırın veya Tony geliştirmeleri eklentisinin son kararlı sürümüne yükseltin.

Şu anda WordNav, kelimenin farklı hareketlere atanmış dört tanımını desteklemektedir:

  • "SolKontrol+Ok tuşları": Alfanümerik karakterleri ve bitişik noktalama işaretleri de kelime olarak tanımlayan Notepad++ tanımı. Bu çoğu kullanıcının kullandığı genel kelime tanımıdır.
  • "Sağ control+ ok tuşları": CamelCase tanımlayıcısının kullanıldığı veya alt çizgi karakteriyle ayrılan cümlecikleri bölünmesinden oluşan tanımdır. CamelCase: olarak adlandırılan bir bileşik kelimenin ikinci kelimesinin büyük harfle başlaması
  • "SolControl+Windows+Ok tuşları": karmaşık kelime tanımı, metin le bitişik tüm noktalama işaretlerinin bulunduğu yapıları tek bir kelime gibi algılar. Örneğin c:\klasör\altklasör\dosya.txt yapısını tek bir kelime olarak algılar.
  • "SağKontrol+Windows+Ok tuşları": Birkaç kelimeyi bir arada gruplayan çok kelimeli tanım. Sözcük miktarı yapılandırılabilir.

Hareketler, WordNav ayarları iletişim kutusundan özelleştirilebilir.

notlar

  • WordNav, kelime seçimi için kullanılan kontrol shift sağ sol ok tuşları kısayollarını kullanmaz.
  • Windows 10'un sanal masaüstleri özelliğini kullanmak istiyorsanız, lütfen WordNav Ayarları letişim kutusundan veya NVDA Girdi hareketleri iletişim kutusunda Control+Windows+Oklar klavye kısayollarını devre dışı bırakmayı unutmayın.
  • WordNav, VSCode'da düzgün bir şekilde çalışmaz. Bunun sebebi, VSCode dahili optimizasyonları nedeniyle bir seferde yalnızca birkaç satır dosya içeriği sunar. Bu durum ise dinamik olarak değişir ve zaman zaman WordNav algoritmasıyla çakışabilir.